Dotaz pacienta na léčbu karcinomu prostaty pomocí protonové terapie
Dovolujeme si publikovat anonymizovaný dotaz pacienta, který zaslal 24. 11. 2019 České urologické společnosti.
Dotaz: Dobrý den, je mi 71 let a byl mi diagnostikován karcinom prostaty. Jako léčbu mi ošetřující lékař doporučil robotické odstranění prostaty. Na internetu jsem hledal možnosti léčby onoho onemocnění a našel jsem jako nejvhodnější léčbu (dle uvedeného textu) ozařování protonem. Současně jsem vyhledal na stránce ČUS vesměs negativní stanoviska k protonové léčbě prostaty. Obracím se na Vás s dotazem, zda došlo v této diskuzi k nějakému posunu. Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, vážíme si Vaší důvěry. V současné době pro nemocné s tzv. lokalizovaným onemocněním (karcinomem) jsou možné tři cesty, jak postupovat. Podle stupně rozsahu nádorového postižení a rizikových faktorů daných nádorem a přidruženými chorobami jsou možné následující základní postupy
- Aktivní sledování
- Radikální prostatektomie (chirurgické odstranění prostaty)
- Radikální radioterapie (ozáření prostaty)
U každého nemocného zvažujeme nezaměnitelné individuální charakteristiky onemocnění a konkrétní stav nemocného, jeho potřeby a očekávání. Po zvážení individuálního stavu po dohodě s pacientem zvažujeme a navrhujeme léčebný postup. Role nemocného je v této situaci zcela jedinečná a nezaměnitelná.
Rozhodnutí o možném postupu léčby v dané konkrétní situaci je i rozhodnutím informovaného pacienta. Mnoho informací je dostupných na www.rakovinaprostata.org, informačním webu, na kterém se podílejí specialisté, specializující se na uroonkologická onemocnění, zde tedy karcinom prostaty.
Radioterapie je jednou z možností léčby karcinomu prostaty, od lokalizovaného až po metastatické formy onemocnění. Rozsah a použití je závislý na pokročilosti onemocnění. Protonová léčba je jednou z možností zevní radioterapie. V současné době nejsou dostupná náležitá data, zdůvodňující její využití právě u karcinomu prostaty. A to jak z hlediska účinnosti, tak i z hlediska bezpečnosti léčby. Výstupy předkládané z pracoviště v České republice, kde je tato metoda používána, nejsou zasazeny do náležitého kontextu a mohou vést u nemocných k mylnému dojmu o vynikající účinnosti a bezpečnosti léčby.
S pozdravem
MUDr. Michaela Matoušková, místopředsedkyně výboru ČUS ČLS JEP