Nádorem ledvin onemocní ročně 3 tisíce Čechů, třetina zemře
Nádorem ledvin onemocní ročně až 3000 Češek a Čechů, zhruba tisícovka na něj zemře. Nebezpečí nemoci je v relativně dlouhém bezpříznakovém období, proto by lidé neměli podceňovat pravidelné návštěvy urologa, sdělil ČTK Ivan Trávníček z urologické kliniky plzeňské fakultní nemocnice. Upozornil, že jediný léčebný postup, který dokáže rakovinu ledvin zcela vyléčit, představuje operace.
Na rozdíl od jiných druhů rakoviny je léčba zhoubného nádoru ledvin za pomoci chemoterapie a ozařování neúčinná. Základem je léčba operační.
Operuje se dvěma způsoby – buď se odstraní jen nádor s částí ledviny, většina orgánu se tedy zachová a dál plní svoji funkce. “Někdy ale musíme přistoupit k radikální nefrektomii, při níž odstraníme celou ledvinu s nádorem,” řekl lékař. Rozsah operace závisí na poloze a velikosti nádoru, tedy na pokročilosti onemocnění.
Pokud se při operaci podaří kompletně odstranit celý nádor, pacient je nadále sledován při ambulantních kontrolách. V případě, že odstranění všech nádorových ložisek není možné, nasazuje se biologická léčba. Ta může zpomalit růst nádoru, a tím pacientovi prodloužit život.
Nádory menší než čtyři centimetry mohou urologové léčit pomocí tzv. radiofrekvenční ablace. Pacientovi v narkóze se přes kůži a pod kontrolou CT zavede jehlová elektroda přímo k nádorovému ložisku ledviny. Nádorové buňky se pak zničí vysokofrekvenčními vlnami. Někdy se zákrok musí opakovat, protože se nepodaří hned zničit všechny nádorové buňky. Metodu volí urologové u pacientů, u nichž by operace představovala neúměrné riziko.
Tiskovou zprávu vydala ČTK 21. listopadu 2015