Rakovina prostaty: Ohrožuje jeho erekci i život
Pokud se váš muž blíží střednímu věku, měla byste ho mít k tomu, aby zavítal k lékaři na prevenci. Sám se tam nevypraví…
Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným onemocněním mužů v České republice. Nádory prostaty postihují nejčastěji muže po 65. roce věku, výjimkou ale v ordinacích nejsou ani padesátiletí pacienti, a mohou být i mladší.
„V počátečních stádiích nemá nemoc obvykle žádné příznaky,“ říká prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. „Projevovat se bohužel začne, až když je nádor značně velký a prorůstá celý orgán.“ V té chvíli se objeví problémy při močení, v moči může být patrná krev. Prvními projevy ale někdy jsou až bolesti v kostech nebo dokonce zlomenina, způsobená metastázami, které prostatický nádor nejčastěji vysílá právě do kostí.
Největší rizika
– Se stoupajícím věkem je tento nádor častější
– Asi desetina nádorů má dědičný základ, takže zasáhnou většinu mužů v rodině
– Podíl může mít i strava, bohatá na živočišné tuky
Jak nádoru předejít
Je třeba se snažit o takzvanou sekundární prevenci, tedy o včasný záchyt onemocnění v době, kdy je ještě vyléčitelné. Muži by po svých padesátých narozeninách měli navštívit svého praktického lékaře nebo urologa, který z odebrané krve zjistí hodnotu takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA). Hladina této látky bývá u pacientů s rakovinou prostaty zvýšená, ale její vyšší hodnoty mohou signalizovat i jiné procesy v těle. Proto konečnou diagnózu potvrdí až biopsie, tedy odběr vzorků tkáně prostaty. Odborník posoudí, zda se ve tkáni opravdu vyskytují nádorové buňky.
Léčba podle rozsahu nádoru
U nádoru, který je omezen jen na prostatu, pomůže jeho radikální operační odstranění, druhou možností je ozařování. Jelikož některé nádory prostaty rostou hodně pomalu, lze u starých mužů jejich vývoj v určitých případech pouze sledovat a nezatěžovat jejich organismus operací. U pokročilých nádorů, které ale ještě nevyslaly metastázy, lékaři leckdy volí operaci a po ní další léčbu, například ozařování, případně hormonální terapii nebo kombinaci obojího.
„U nádorů takzvaně generalizovaných, jež už vytvořily metastázy, je první volbou hormonální léčba. Při ní se snažíme zabránit působení mužských pohlavních hormonů na nádorovou tkáň, protože ta roste právě díky jejich vlivu,“ vysvětluje profesor Babjuk.
Snížit hladinu testosteronu v organismu pacienta může jednak operační odstranění varlat, ale také takzvané chemická kastrace, která je pro muže mnohem přijatelnější. Tento efekt mají speciální látky – takzvaná LHRH analoga, podávaná injekčně. Dokážou zajistit to, že varlata přestanou produkovat testosteron. Léky, bránící působení pohlavních hormonů na nádor, může pacient užívat i v tabletách, jejich efekt ale není dostatečný. Pokud selže hormonální léčba, zbývá podání chemoterapie, která má za úkol zpomalit rozvoj onemocnění, především kostních metastáz.
Více informací najdete na stránkách České urologické společnosti www.cus.cz, nebo na www.mojeprostata.cz.
Tři milióny nemocných mužů
– V zemích Evropské unie v roce 2011 zaznamenali lékaři 346 000 nových případů karcinomu prostaty
– Nyní v Evropě žijí více než tři milióny pacientů s touto zhoubnou nemocí
– V České republice bývá v současné době nemoc nově diagnostikována u více než 5300 mužů ročně a více než 1500 pacientů na ni umírá
Článek je převzatý z portálu PrimaŽeny.cz