Zvětšená prostata: Nebezpečná i bez nádoru
Prostata je pro pány od určitého věku tak častý problém, že se stává přemětem vtipů. Zas taková legrace to ale není: může skončit smrtí, i když nejde o rakovinu.
Neléčená zvětšená prostata může způsobit i život ohrožující sepsi. Zhoršená průchodnost dolních močových cest, která je způsobena útlakem močové trubice prostatou, totiž může vést k neúplnému vyprazdňování močového měchýře.
Hrozí otrava i selhání ledvin
V měchýři zůstává zbytkový objem moči, tedy objem, který se z měchýře nevyprázdní. V tomto prostředí se množí bakterie, což může vést k rozvoji močové infekce. Dále zde dochází k vysoké koncentraci minerálů obsažených v moči, a tím k tvorbě močových kamenů.
“Tyto komplikace vyžadují opakovanou antibiotickou a někdy operační léčbu k odstranění často až několikacentimetrových kamenů,” upozorňuje MUDr. Tomáš Hradec z Urologické kliniky 1. LF a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pokud dále dochází ke zvyšování objemu zbytkové moči, stoupá také tlak v močovém měchýři a může dojít k návratu moči zpět do močovodů a ledvin. Tímto mechanismem se do ledvin dostanou i bakterie, které mohou způsobit závažné až život ohrožující infekce ledvin. Sepse se pak šíří jako otrava do celého organismu.
Může jít i o život
V důsledku narůstání tlaku v ledvinných pánvičkách při špatném odtoku moči může také dojít k poškození funkce ledvin a k jejich postupnému selhání. Přitom se závažné problémy mohou projevovat vlastně docela nenápadně. Slabý proud, obtížné vyprazdňování měchýře nebo časté nucení na močení – to je přece takový chlapský folklór, že?
Jenže může způsobit i závažné komplikace:
- zbytnění svaloviny močového měchýře, což může útlakem močovodu přispívat ke zhoršení odtoku moči z ledvin, a tím ohrozit jejich funkci
- akutní retence moči – tedy úplnou zástavu močení. Dojde k bolestivému přeplnění močového měchýře, který pacient nemůže vyprázdnit
- samovolné úniky moči vznikající v důsledku chronického přeplnění močového měchýře, kdy dochází k tzv. přetékání močového měchýře
“V nejhorším případě může zanedbaná hyperplazie prostaty zapříčinit závažnou infekci, život ohrožující sepsi a selhání ledvin v důsledku vysokého tlaku v močových cestách,” doplňuje MUDr. Hradec.
Nebojte se: Vyšetření nebolí
Tzv. nezhoubné zvětšování prostaty (odborně benigní hyperplazie prostaty) postihuje téměř 30 % mužů ve věku mezi 50 a 70 lety. Každý muž po 50. roce věku by měl zvážit návštěvu urologů,i přestože subjektivně nevnímá žádné potíže s močením
Vyšetření zvětšené prostaty má několik fází. V prvé řadě pacient absolvuje pohovor s urologem. Pokud má problémy s močením, vyplní specializovaný dotazník, který urologovi pomůže odhadnout míru potíží. Někdy si musí muž vést tzv. mikční deník, kam si 48 hodin zapisuje objem přijatých tekutin i objem vyloučené moči.
Následně urolog pacienta vyšetří – součástí je i pohmatové vyšetření prostaty přes konečník, vyšetření moči a ultrazvukové vyšetření ledvin, močového měchýře a prostaty. Většinou je součástí i odběr krve.
První volbou jsou léky
U pacientů s mírnými až středními potížemi při močení se volí léčba pomocí léků. Buď uvolní svalstvo a umožní odtok moči, nebo působí na vytváření hormonu, který zvětšování prostaty zapříčiňuje, jindy jde o jejich kombinaci. Tak může dojít i k opětovnému zmenšení prostaty!
Někdy ale léky nepomohou, a teprve pak lékaři sáhnou po operační léčbě. Část prostaty lze odstranit přes močovou trubici, v současnosti se dá provést i laserem. Existují i nové metody, které jsou zatím jen ve fázi ověřování a nejsou zatím běžně prováděny. Patří sem například injekce některých látek do prostaty, jako je botulotoxin nebo alkoholový roztok.
Odkládání návštěvy lékaře není rozumné. Čím starší muž je, tím vyšší je pravděpodobnost, že už nepůjde jen o nezhoubné zbytnění, ale přímo o rakovinu.
Článek je převzatý z portálu Žena.cz.