Důležitá prevence. Lékaři v Kladně odhalili u pěti mužů nádory prostaty

image_pdfimage_print

Pět nádorů prostaty odhalili v rámci Dne otevřených dveří také lékaři na urologickém oddělení v Oblastní nemocnici Kladno. V rámci republiky se do prevence zapojilo celkem 37 urologických ambulancí po celém Česku. Celkem urologové vyšetřili stovky mužů v rizikovém věku, čili po padesátce, a kromě rakoviny prostaty našli u příchozích také případy rakoviny varlat, močového měchýře nebo ledvin.

Akce podle lékařů vzbudila nebývalý zájem veřejnosti o vyšetření, mnohé ambulance objednávaly pacienty na týdny dopředu.

„Celkem jsme vyšetřili 43 pacientů a zachytili pět případů karcinomu prostaty. Tak vysoký výskyt přičítám obecně malé osvětě o rizicích mezi muži. Nepomáhá ani to, že v Kladně jsou pouze dvě urologické ambulance. Letos se naštěstí podařilo informaci o preventivní akci rozšířit mezi velké množství lidí a potvrdilo se to, co jsme očekávali, tedy, že zachytíme řadu nových případů,“ říká lékař Lukáš Fišer z urologické ambulance Oblastní nemocnice Kladno.

Pacienti, u kterých vyšetření odhalilo nádor, následně putují na magnetickou rezonanci a podle jejího výsledku lékaři určují další postup. Pokud se podaří nádor zachytit v časném stadiu, zpravidla jej operativně odstraňují. Pokud už je tumor v pozdějším stadiu, vyžaduje většinou léčbu na onkologickém oddělení.

Zájem o Dny otevřených urologických ambulancí zdaleka překonal očekávání specialistů. „Počty zachycených případů rakoviny ale znovu potvrzují, jak důležité je neustále veřejnost upozorňovat na potřebu prevence. Včasný záchyt rakoviny zlepšuje možnosti léčby a snižuje riziko nepříjemných a život ohrožujících následků,“ říká profesor Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP.

Rakovinu prostaty čeští lékaři každoročně odhalí přibližně u 8 000 mužů. Zpočátku je bezpříznaková, a proto více než 20 procent případů objeví až v pokročilých stadiích. Mezi příznaky, které by měly muže vést k okamžité návštěvě urologa, patří obtíže s močením, krev v moči, bolestivá ejakulace či potíže s erekcí. Se záchytem pacientů právě v počáteční fázi může pomoci zavedení plošného screeningu, o který odborníci nyní usilují.

V zemích, kde jej zavedli, se úmrtnost na rakovinu prostaty snížila až o 20 procent. „Čísla nemocných jsou v Česku dlouhodobě vysoká, přitom prevence karcinomu prostaty stále není součástí žádných preventivních prohlídek a programů. Na akcích, jako jsou Dny otevřených ambulancí, ale vidíme, jak velký má prevence smysl,“ uzavírá profesor Zachoval.

Článek je převzatý z portálu www.kutnohorsky.denik.cz, kde byl publikovaný 12. 7. 2022 

 

Publikováno: 22. 8. 2022

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři