Inkontinence postihuje ženy, muže i děti. Dá se ale úspěšně léčit

image_pdfimage_print

Inkontinence moči patří k nejčastějším a nejzávažnějším zdravotním problémům. Mezinárodní studie ukazují, že během svého života se s touto nemocí setká až 16 % populace Evropy a Severní Ameriky.

Inkontinence postihuje ženy, muže i děti. Dá se ale úspěšně léčit

Jako inkontinenci označujeme jakýkoli únik moči. Často je nesprávně považována za výhradně ženský problém, tyto potíže však trápí i muže a děti.

3-5 % mužů se s inkontinencí setkává již v mladém či středním věku, nejčastější je ale ve věku nad 65 let. Děti zase často trpí hyperaktivitou močového měchýře, k níž patří i noční močení, které přeruší spánek, nebo noční pomočování. Nejčastější je čtyřech letech věku (30 % dětí) a v pěti letech věku ( 20 %), ale přibližně jedno procento jinak zdravé populace trápí noční pomočování ještě v 18 letech.

Symptom hyperaktivního močového měchýře je jednou z příčin inkontinence a podle odhadů trápí 10 až 12 % jinak zdravé dospělé evropské populace. Druhou hlavní příčinou je tzv. stresová inkontinence, při které je porušena funkce svěrače močové trubice.

Moderní léčba inkontinence pomůže až 80 % pacientů

Toto onemocnění je pro pacienty velmi nepříjemné především kvůli sociálním omezením, a tak velká část nemocných i přes poměrně častý výskyt problémů s únikem moči vyhledá pomoc urologa pozdě

Jedním z předpokladů úspěšné léčby inkontinence je ovšem včasná diagnostika. „Základní diagnostika inkontinence je dnes založena na neinvazivních metodách, které zatěžují pacienta zcela minimálně. Přesto pouze necelá třetina pacientů vyhledá pomoc do jednoho měsíce od počátku trvání úniku moči,“ uvádí prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti ČLS JEP.

Pacienti raději mnohdy řeší potíže s inkontinencí dostupnými absorbujícími pomůckami (plenami, vložkami, apod.), což je ve většině případů zcela neadekvátní či dokonce škodlivé.

Přitom moderní metody léčby dokáží v případě této nemoci pomoci velkému množství pacientů se znovuzapojením se do běžného života. „Cílené podávání léků je dosud nejrozšířenější metodou léčby hyperaktivního močového měchýře a s ním spojené inkontinence. V současné době jsme svědky vývoje nových generací léků ovlivňujících hyperaktivní močový měchýř a dokonce i léků pracujících na nových principech,“ vysvětluje doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., primář Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice.

Stresová inkontinence se na rozdíl od hyperaktivního močového měchýře léčí chirurgicky, avšak v současné době prakticky pouze pomocí tzv. miniinvazivních metod, které pacienty minimálně zatěžují a umožňují jejich rychlý návrat do běžného života.

 

Článek je převzatý z portálu Žena.cz

 

Publikováno: 9. 10. 2013

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři