Rakovina prostaty: pacientů přibývá, ale více se jich vyléčí
Počty pacientů s rakovinou prostaty v Česku stouply mezi roky 2005 až 2011 o 40 procent, ze 4964 na 6965. Stále častěji se odhaluje u mladších mužů a stále více se jich vyléčí. Moderní diagnostické metody totiž umožnily zjistit zhoubný nádor v raném stadiu. Cílená prevence není, je proto nezbytné, aby se muži přestali bát vyšetření. Je to 20 minut jejich času, které jim mohou zachránit život, shodli se ve vyjádření profesoři Marek Babjuk a Jindřich Fínek.
Nejvíc pacientů je diagnostikováno kolem 70. roku, přibývá ale mladších. Mezi roky 1982 až 1986 byl podle Národního onkologického registru věkový průměr nových pacientů 73 let, mezi roky 2007 až 2011 už 69 let. Před rokem 1986 byla třetina pacientů mladších 70 let, nyní polovina.
“Obecně můžeme tvrdit, že riziko významně roste po padesátce. Ve své praxi se ale občas setkávám i s pacienty mladšími,” uvedl přednosta urologické kliniky motolské fakultní nemocnice profesor Babjuk.
K nárůstu zjištěných případů rakoviny prostaty podle něj přispěly lepší informovanost mužů a modernější postupy v medicíně. “Muži si začínají uvědomovat rizika spojená s tímto onemocněním a ve větším počtu navštěvují lékaře. Lepší diagnostické metody jsou pak schopné odhalit chorobu již v raném stadiu,” vysvětlil. Výrazný pokrok přineslo vyšetřování hladiny PSA (specifického prostatického antigenu) v krvi. Odhalí i nádory, které se zatím nijak neprojevují a jsou zpravidla dobře léčitelné.
“Nádory prostaty rostou pomalu, takže mohou v organismu dlouho zůstávat nepovšimnuty. Nyní odhalíme i nádor, který by v minulosti zůstal skryt a zachytili bychom ho až ve fázi, kdy ho nelze léčit,” uvedl Babjuk.
S včasným odhalením souvisí i postupný pokles úmrtnosti. V roce 2005 zemřelo v ČR na zhoubný nádor prostaty 28 033 mužů, v roce 2011 pak 27 171. “Současná medicína v kombinaci s větší informovaností mužů má jednoznačně pozitivní dopad na včasné odhalení nemoci. Rakovina prostaty je tak relativně dobře zvladatelná a léčba nabývá na účinnosti,” doplnil Fínek.
O vyšetření PSA by podle obou profesorů měli uvažovat muži, v jejichž rodině se rakovina prostaty vyskytla. Pokud ji měl otec či bratr, stoupá jejich riziko až 2,5krát, pokud jsou v rodině postiženi dva příbuzní, narůstá riziko ještě výrazněji.
Rakovina prostaty nemá dlouho žádné příznaky. Když se objeví problémy při močení nebo krev v moči, může být na úspěšnou léčbu už pozdě, varovali profesoři. Signálem závažné nemoci může být bolest v kostech, kam se tato rakovina nejčastěji šíří. Moderní léky umožňují léčbu v domácím prostředí, účinnou látku dostávají pacienti v tabletách.
Publikováno: 13. 4. 2015