Úmrtí na nádor prostaty se nedaří snižovat, pomoci má prevence
Počet úmrtí na nádor prostaty se nedaří snižovat, ročně jí podlehne kolem 1400 mužů. Počet nových případů každý rok případů ale roste, více lidí se daří vyléčit. Novinářům to dnes řekl Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze. Pomoci odhalit nové nádory včas, kdy se dají lépe léčit, může prevence. Tu ale podle odborníků muži zanedbávají. Zlepšit to chce pravidelná listopadová osvětová akce Movember.
“Úmrtnost se stále drží na stejné úrovni a přes všechna opatření se nám ji nedaří snižovat,” uvedl Zachoval. V Evropě je Česko šesté ve výskytu nemoci, v úmrtnosti na jednadvacátém místě. “Svědčí to o tom, že náš zdravotnický systém je velmi dobrý a je schopen pacienty s rakovinou prostaty velmi dobře léčit,” dodal.
Případy tohoto zhoubného nádoru se podle něj začínají objevovat u mužů od 43 let věku, jejich počet stoupá po padesátce a nejvyšší je mezi sedmdesáti a pětasedmdesáti roky života. Asi pětina mužů přijde k lékaři s rakovinou až ve stádiu, kdy se dá obtížně léčit. V nejhorším stádiu průměrně pět let přežije jen 40 procent pacientů.
Spolu s rakovinou prostaty má kampaň upozorňovat také na nádory varlat, ty postihují spíš třicátníky, ale jsou nebezpečnější svým rychlým průběhem. “Pacienta během jednoho nebo dvou dní operujeme, řeší se to odstraněním celého varlete. Pokud ale muž přijde včas, můžeme mu odoperovat jenom jeho část,” uvedl.
Zachoval upozornil, že předcházet rakovině prostaty se prakticky nedá, o to důležitější tak jsou pravidelné preventivní prohlídky u urologa. Podle něj se ale lidé letos kvůli koronaviru, ať už na jaře nebo teď na podzim, k lékaři bojí ještě více, než obvykle. “Nedoporučuju nikomu chodit na preventivní prohlídku nyní na vrcholu pandemie. Ale apeluji na všechny, aby tam určitě šli potom,” dodal. Statistiky to sice potvrzeno nemá, ale zdá se, že už koncem léta a začátkem podzimu pozorovali urologové více případů rakoviny prostaty v pokročilém stádiu než je běžné.
Rakovina prostaty zachycená v časném stádiu je podle odborníků zcela vyléčitelná. Je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v Česku, zkušenost s ní má 62.000 lidí. Průměrný věk pacientů s tímto nádorem během posledního dvacetiletí klesl ze 73 na 68 let.
Charitativní celosvětovou kampaň Movember, symbolizovaná knírem, zastřešuje v Česku nadační fond Muži proti rakovině. Fond podporuje výzkumné projekty a rozvoj léčby urologických nádorů, šíří osvětu a pomáhá získat peníze na nákupy přístrojového vybavení pro léčbu onkologických pacientů. Zapojují se i profesní či zájmové skupiny, například policisté nebo hasiči. Přidávaly se i známé osobnosti, které si nechaly narůst knír. Měly je také například autobusy nebo tramvaje.
Letošní ročník má být podle českého koordinátora Jiřího Hofreitera více edukativní. V průzkumu, který si nechali organizátoři zpracovat, se ukázalo, že více toho o rakovině prostaty vědí ženy než muži. Jen 53 procent lidí ví, že preventivní prohlídky jsou doporučené od 50 let.
Článek byl převzatý z webu www.ceskenoviny.cz. Na této stránce je k dispozici také záznam tiskové konference Nadačního fondu muži proti rakovině. Tisková konference se uskutečnila 27. 10. 2020.
Publikováno: 27. 10. 2020