Úmrtnost na rakovinu prostaty by mohla prevence snížit o pětinu

image_pdfimage_print

Úmrtnost na rakovinu prostaty by mohla v ČR klesnout až o pětinu, ukazují to zkušenosti ze zahraničí, kde zavedli screeningová vyšetření. Vyšetření jako součást preventivních prohlídek navrhují urologové i v Česku. Ročně onemocní rakovinou prostaty 8000 mužů, u pětiny se nádor odhalí pozdě.

„Čísla nemocných jsou v Česku dlouhodobě vysoká, přitom prevence karcinomu prostaty stále není součástí žádných preventivních prohlídek a programů,“ uvedl předseda společnosti Roman Zachoval. Včasný záchyt podle něj zlepšuje možnosti léčby a snižuje riziko nepříjemných a život ohrožujících následků.

Důležité je proto nádor odhalit ještě v době, kdy rakovina nemá žádné závažné příznaky. Varující by měly být obtíže s močením, krev v moči, bolestivá ejakulace či potíže s erekcí. Zejména muži ale podle lékařů prevenci podceňují. „Bohužel u mužů často bojujeme s nějakým pocitem studu, pokud se bavíme o vyšetření prostaty,“ uvedl urolog Slavomír Klátil, který má ordinace ve Vsetíně a Zlíně.

Téměř 40 ordinací se zapojilo v červnu do Dní otevřených urologických ambulancí a vyšetřily během nich stovky pacientů. Při preventivní prohlídce jim zdravotníci udělali PSA test z krve, který mapuje hladinu specifického antigenu, a vyšetřili prostatu konečníkem. Například ze 43 pacientů, kteří přišli do nemocnice v Kladně, našli lékaři u pěti nádor. Včas odhalený postačí léčit chirurgicky, u pozdějšího je třeba onkologická léčba. Podle lékařů přijde s pozdním stadiem až pětina pacientů.

Screeningová vyšetření, tedy pravidelná vyšetření zdravých lidí v určité rizikové skupině, například věkové, jsou v ČR zavedena u rakoviny prsu, rakoviny děložního čípku a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Od letošního roku se mohou k preventivnímu vyšetření, které má odhalit riziko rakoviny plic, přihlásit také bývalí nebo současní kuřáci nad 55 let.

Podle dat o výskytu rakoviny prostaty jejich počet až do roku 2019 neustále rostl. Lékaři tehdy zachytili přes 8000 případů. V roce 2020 počet klesl na zhruba 6800, což je následek epidemie covidu-19 a omezení zdravotní péče. Odborníci tak očekávají, že budou nádory odhalovat v pozdějších stadiích. Počet mužů, který rakovině prostaty každý rok podlehne, také pozvolna rostl. Více než 1500 jich bylo v roce 2014, poté se pohyboval mezi 1320 a 1440. Také v roce 2020, ze kterého pocházejí poslední uzavřená data, počet zemřelých o 24 překročil 1500, což je nejvyšší počet od roku 1977, kdy časová řada začíná.

Článek je převzatý z portálu www.ozdravotnictvi.cz, kde byl publikovaný 12. 7. 2022

Publikováno: 22. 8. 2022

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři