Zánět močových cest? Vinu nemá prochladnutí, ale bakterie

image_pdfimage_print

“Nesedej si na tu studenou zem, nastydneš a budeš mít problémy s močovými cestami.” Tato slova slyšel od svých rodičů snad každý. Jenže pozor, jde o omyl. Hlavní příčinou infekce močových cest není prochladnutí, jsou to bakterie. Až devadesát procent infekcí způsobuje bakterie, která se běžně vyskytuje ve střevní mikroflóře. Dostane-li se však do oblasti močových cest, nastává problém a lidské tělo se potýká s infekcí.

“Problémy s močovými cestami jsou po fyzické i psychické stránce velmi zatěžující. Často se začnou ozývat pouze v podobě drobných bolestí v podbřišku s následným pálením a bolestí při močení. Zásadní však je na tyto problémy ihned reagovat, a to zvýšeným pitným režimem s pomocí podpůrných přípravků, které tělu v boji s problémy močových cest pomáhají, a v případě nutnosti vyhledat lékaře,” vysvětluje Marek Krolupper, primář urologického oddělení Nemocnice Na Bulovce.

Za infekcí močových cest stojí bakterie Escherichia coli (E. coli). Tato bakterie způsobuje až 90 procent problémů s močovými cestami, přestože je nedílnou součástí střevní mikroflóry a je pro správnou funkci lidského organismu velmi prospěšná. Potíže tedy nastávají v momentě, kdy se dostane z konečníku do oblasti močových cest. “Močová trubice je u žen kratší než u mužů a vzdálenost mezi ní a konečníkem je daleko menší. I z tohoto důvodu ženy trpí podobnými infekcemi častěji než muži,” doplňuje Krolupper.

Co dělat, když se bakterie přece jen rozmnoží na nesprávném místě? V momentě, kdy začnete pociťovat častější nutkání k močení, pálení při močení, případné bolesti v podbřišku či uvidíte krev v moči, je třeba zasáhnout a nic neodkládat. Vhodné jsou léky, doplňky stravy s brusinkami a důležitý je pitný režim. Nežádoucí bakterie, které ulpěly v močových cestách je třeba “spláchnout” pryč.

Problémy s močovými cestami se objevují znenadání a rády se vracejí. Díky několika drobným změnám životního stylu jim lze předcházet. Je třeba dodržovat správný pitný režim, pokud možno nezadržovat močení a dbát na dostatečnou intimní hygienu. “Zapomínat by se nemělo ani na střídání menstruačních či inkontinenčních pomůcek a správné otírání konečníku, by mělo vždy probíhat směrem ven (nikoliv přes pochvu). Z toaletních papírů volte raději neparfémovaný, stejně jako u lubrikačních gelů,” radí Michaela Matoušková z České urologické společnosti.

Toto onemocnění není radno podceňovat. Infekce může totiž zasáhnout i ledviny a způsobit tak mnohem závažnější potíže.

Existuje nespočet babských rad, které pomohou od nepříjemných příznaků ulevit. Každému však pomáhá něco jiného. Doporučuje se například pití vody s jedlou sodou (roztok snižuje kyselost moči a při močení následně nedochází k pálení) a močopudných čajů (česnekový, březový, kopřivový, libečkový). Vhodná je prý také konzumace petržele, česneku, brokolice a mrkve (močopudná zelenina), konzumace kvalitních bílých jogurtů s živými mléčnými bakteriemi (alespoň jeden kelímek jogurtu denně) a vyhýbání se kávě a alkoholu, slazeným nápojům a ostrým pokrmům.

Článek je převzatý z portálu Týden.cz, kde byl publikován 10. 10. 2016

Publikováno: 14. 10. 2016

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři